Sponsor Reklam

Windows Mavi Ekran Hatası Değişti

In Yazılım

Windows’un herkesin karşısına çıkmış olan o meşhur mavi ekran hatası tamamen değişti. Mavi ekran dediğimi zaman aklımıza gelen ilk isim olan Windows işletim sistemi yeni bir güncelleme aldı ve mavi ekran hatasında köklü bir değişikliğe gidildi.

Mavi ekran hayatımıza ilk deva Windows 98 ile birlikte girmişti. Windows 98 tanıtılacağı zamanda karşımıza çıkan bu mavi ekran hatası tanıtım esnasında daha ilk dakikalarda mavi ekran hatası veren Windows bizleri mavi ekran ile tanıştırmıştı. Windows günümüzde birçok yazılımsal aynı zamanda da mimarisi açısında bir çok köklü değişikliğe gitmişti ve gitmeye de devam ediyordu. Fakat bu Microsoft firması mavi ekran hatasında hiçbir değişiklik yapmamıştı ve Windows 10 da dahi mavi ekran hatasını vermeye devam ediyordu. Windows 10 sürümünde de eğer yazılımsal veya donanımsal bir sorunla karşılaşıldığı zaman Windows bizlere klasikleşmiş olan mavi ekran hatasını gösteriyordu. Bu ekranda bulunmakta olan hata kodu sayesinde kullanıcılar sorunun neden kaynaklandığını neyin yol açtığı konusunda bilgilere erişebiliyor ve sorununu çözmeye yönelik işlemleri gerçekleştirebiliyordu. Fakat bugün itibari ile Microsoft’un klasikleşmiş olan mavi ekran hatası ekranında bir yeniliğe gittiği güncelleme yayınladı.

windows-10-mavi-ekran-hatasi

Mavi ekrana QR kod geldi

Windows 10 için yayınlanan güncelleme ile birlikte yenilenen mavi ekranda artık bir QR kod beliriyor. “BAD_SYSTEM_CONFIG_INFO” veya “KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR” gibi hatalarda sistemimiz mavi ekrana düşüyordu. Artık mavi ekran kısmında bizlere kodun yanında bir QR kod karşılayacak. Karşımıza çıkan QR kod akıllı telefon vasıtası ile okutulduğu taktirde aldığımız hatanın çözümüne yönelik içeriğin bulunmakta olduğu bir sayfaya yönlendirileceğiz.

Mavi ekran hatasının değişmiş olması kullanıcılarda büyük bir üzüntü yarattı görmeye alışık olduğumuz ekranı artık göremeyecek olmamız bizleri oldukça derinden yaraladı. Ama gelen bu yenilik sayesinde karşılaşılan hatalar çok daha hızlı ve efektif bir şekilde çözüme kavuşturulabilecek.

Tags: #BAD_SYSTEM_CONFIG_INFO #KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR #mavi ekran hatası #mavi ekran qr kod #Windows 10 mavi ekran hatası #Windows 10 qr kod

author
Author: 
Android için Messenger Lite çıktı
Android için Messenger Lite çıktı
Facebook’tan dev hizmet. Düşük internet hızına sahip
Google Allo Çıktı
Google Allo Çıktı
Google tarafından mayıs ayı içerisinde duyurulmuş olan
iOS 10 Yüklemeyin
iOS 10 Yüklemeyin
Geçtiğimiz günlerde gelen güncelleme ile birlikte ios
Instagram hesabı çalınır mı?
Instagram hesabı çalınır mı?
Sizler için hazırladığımız bu yazı da instagram

Sponsor Reklam

Leave a reply "Windows Mavi Ekran Hatası Değişti"

Must read×

Top

jigolositesi