Sponsor Reklam

Windows 10 hataları, Windows 10 hata çözümleri

In Yazılım

Temmuz ayının sonlarına doğru kısmen piyasaya çıkan Windows 10 işletim sistemi öncelikle rezerve eden kullanıcılara sunulmuştu. Windows 10 kullanıma sunulduğu tarihten beridir birçok kişi indirme aşamasında olsun, indirdikten sonra kullanırken olsun çok çeşitli sorunlar ile karşılaştılar ve karşılaşmaya da devam ediyorlar. Windows 10’a geçen kullanıcılar kullandıkları programlar ile ilgili driverları ile ilgili ve çeşitli yazılımlar ile ilgili birçok sorunla karşılaştılar. Unutmamak gerekir ki Windows 10 hala güncellenmeye devam eden bir işletim sistemi ve stabil çalışmaması gayet normal. Hatta microsoft’un açıklamalarına göre Windows 10 dan başka bir işletim sistemi çıkartmayacaklarını ve bu piyasada ki varlıkları Windows 10 ile devam ettireceklerini belirttiler. Windows 10 a gelecek güncellemeler neticesinde çıkan sürüm de sürekli güncelliğini koruyacak. Bu açıklamalardan sonra Windows 10 kullanmayı düşünen kullanıcılar hemen geçiş yaptılar ve kullanan sayısı bir hayli arttı. Fakat böyle gelecek vaat eden bir işletim sisteminin şuan ki performansı vasat denecek düzeyde ilerliyor. Bu yazımızda da Windows 10 kullanan kullanıcıların sinirlerini yıpratan 8 hatanın ve bu 8 hatanın çözümlerinden bahsedeceğiz. Daha önce Windows 10 kullanan kullanıcıların en çok karşılaştıkları bir hata ile alakalı uzun bir hata çözümü yayınlamıştık. Bu yazıya linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 1. Dvd oynatma hatası

Windows 10 kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları hatalardan bir tanesi olan dvd oynatma hatası birçok kişiyi canından bezdirmiş durumda bir çok kişi de dvd kullanmadığı için bu hatanın varlığından yokluğundan haberdar değil. Bilgisayarın önemli özelliklerinden bir tanesi olan dvd ve bu tarz ortam disklerini okuyamayan Windows 10 işletim sistemine sahip kullanıcılar çıldırmış durumdalar fakat teknosucuk sizi sakinleştirmenin yollarını da biliyor işte dvd okuma hatası çözümü

Çözüm:

Aslında bu bir sorun veya hata değil sadece çakallıktan ibaret karşılaştığınız bir şey. Sorunun nedeni ise Windows 10 işletim sisteminin dvd oynatabilmesi için bir güncelleme alması gerekiyor fakat bu güncellemede ücretli olarak normal kullanıcılara sunuluyor. Eğer Windows 7 veya Windows 8 sürümünden Windows 10 a geçiş yaptıysanız o zaman bu güncellemeyi Microsoft store a girerek el ile indirmeniz gerekiyor. Böylece sorun çözülmüş oluyor.

 1. Yazıcı Sorunu

Yazıcılar ile ilgili sorunlar çoğu bilgisayarda ve çoğu işletim sistemlerinde karşı karşıya kalınan bir problem. Tabi Windows 10 da bu gelenekten vazgeçmiyor ve Windows 10 kullanıcıları yazıcı sorunları ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu sorunun en büyük nedeni ise Windows 10’un gerekli driver’a sahip olmamasından kaynaklanmaktadır.

Çözüm:

Bu sorun ile karşılaşıyorsanız denetim masasına giriş yapıyorsunuz ve denetim masasından yazıcınızı kaldırıyorsunuz. Eğer bu işlemi başaramazsanız yorum kısmına sorularını iletebilirsiniz. Ardından da yazıcınızın web sitesine giriyor ve modele uygun sürücüleri bulup indiriyor ve bilgisayarınıza kuruyorsunuz bu sorunda böylelikle ortadan kalkmış oluyor.windows 10 hata çözümü

 1. Windows 10 düşük hafıza hata çözümü

Windows 10 kullanıcıların yaşadığı bir diğer sorunda bilgisayarların depolama birimlerinde gerekli yer olsa hatta tamamen boş olsa bile Windows 10’un düşük hafıza uyarısı vermesi. Bu sorunun çözümü de aşağıda mevcut.

Çözüm:

Bu sorunun başlıca nedeni ise Windows 10 dosyalarınızın yüklenmiş oldukları dosyadan dışarı çıkmamasından kaynaklanıyor. Yani tek bir yerde toplanıyorlar. Bu sorunun çözümü de çok basit. Öncelikle denetim masasına giriyorsunuz ve şu yönergeleri izliyorsunuz. Denetim masası > performans > windows’un görünümünü ve performansını düzenle kısmına giriyorsunuz ve burada yer alan Tüm sürücüler için otomatik olarak disk belleği dosyası boyutunu yönetmek. (Automatically manage paging file size for all drives) seçeneğini kapatıyorsunuz. Bu aşamada Windows 10 işletim sisteminin yüklü olduğu diski seçiyorsunuz genelde standart kullanıcılar C: sürücüsüne yüklerler ondan sonra da özel boyut seçeneğini seçiyorsunuz. Sonrasında ise en büyük ve en küçük dosya boyutlarını el ile ayarlayabilirsiniz.

 1. Windows 10 Kısayolların ve Dosyaların Farklı Uygulama Açması

Windows 10 kullanıcılarının karşılaştıkları bir diğer problemde bu oluyor. Bu hatanın nedenine gelecek olursak muhtemelen bir önce kullandığınız işletim sistemi sürümünde dosyalarınızın açılması için farklı atamalar uygulamış olduğunuzdan dolayı oluyor. İşletim sisteminizi yenilediğiniz zaman veya başka sürüme geçtiğiniz zaman bu ayarlar sıfırlanıyor ve normalde bulunduğu farklı bir uygulama açılıyor.

Çözüm:

Windows 10 işletim sistemine geçtikten sonra uygulamalarımızı yükledikten sonra açmak dosyayı hangi uygulama ile açacaksak o dosyaya sağ tıklıyor ve birlikte aç seçeneğine tıklayarak dilediğimiz uygulamayı seçiyoruz.

 1. Microsoft edge favorileri silme problemi

Kullandığınız internet tarayıcınızı edge olarak ayarlarsanız bu işlemin ardından favori sitelerinizin ortadan kaybolması normal karşılanabilecek bir problemdir fakat bununda çözümü çok basit.

Çözüm:

Microsoft edge favorilerinizi kendisine kolaylıkla aktarabilmektedir. Önce kullandığınız tarayıcınızda bulunan ayarlarınızı ve favorilerinizi geri kazanabilmek için edge tarayıcısını açıyorsunuz ve menü üzerinden favorileri aktar bölümüne tıklıyorsunuz. Daha sonra da öncesinde hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız aktarmak istediğiniz tarayıcıyı seçiyorsunuz işlem bu kadar basit.

 1. Windows 10 yavaş açılma sorunu

Windows 10’u yüklediniz ve birkaç aydır güzel bir şekilde kullandınız. Fakat ilerleyen süreçte bilgisayarınızın yavaş açıldığını gözlemleyebilirsiniz. Ama ilk günlerde bu böyle değildir ve bilgisayarınız anında açılır. Bu sorun tamamen kullanıcılardan kaynaklanan bir sorundur ve işletim sistemi ile alakalı bir durum değildir.

Çözüm:

Windows 10 işletim sisteminin geç açılmasının nedenlerinden en önemlisi bilgisayar açılırken açılan uygulamalardır. Zamanla yüklediğiniz uygulamalardan bazıları bilgisayarınızın bu özelliğini doldurmaya başlar. Bu durum da bilgisayarın hızlı açılma performansını direkt olarak etkileyen unsurlardan bir tanesidir. Bu uygulamaları bularak Windows ile otomatik şekilde açılsın özelliğini devre dışı bırakmanız gerekiyor. Bilgisayar açılırken başlatılacak uygulamaları Görev Yöneticisi ne girerek oradan başlangıç sekmesi altında görebilirsiniz. Buradan lazım olmayan uygulamaların aktifliğini kaldırınız.

 1. Windows 10’un hatalı güncelleme yükleme hatası çözümü

Bu sorun ile karşılaşan takipçilerimiz ise microsoft’un Windows 10 işletim sistemini geliştirirken eklediği en kullanışsız özelliklerden dolayı meydana gelmektedir. Bilgisayarınıza zorla yükletilen bazı hatalı güncellemeler mevcut ve bu güncellemelerden kurtulabilmek adına da virüs programlarına ihtiyaç duyabiliyorsunuz

Çözüm:

Oldukça kolay bir çözüm yolu var bu sorunun. Öncelikle bilgisayarınıza bir virüs programı yükleyin ardından da güncelleme işlemini başlatmadan önce bilgisayarınıza bir geri yükleme noktası oluşturun. Bu sayede de güncelleme sırasında bir sorun ile karşılaşırsanız sorunsuz anınıza geri dönebilmeniz daha kolay ve zahmetsiz olacaktır.windows 10 hata veriyor

 1. Bilgisayarın sürekli şifre sorması

Windows 10 kullanıcılarını çıldırtan son hatanın çözümü de şimdi geliyor. Bilgisayarı 3 – 4 dakika boş bıraktıktan sonra geri döndüğünüzde tekrar şifre soruyor ve bu şifreyi her defasında yazmaktan bıktıysanız buyurun sizi çözüme alalım

Çözüm:

Windows + R tuşlarına basıyorsunuz ve çalıştır uygulamasını açıyorsunuz böylece. Ardından gelen pencereye “netplwiz” yazıp aratıyorsunuz. Gelen oturumlardan sizin kullandığınız oturumu seçiyorsunuz ve “kullanıcılar giriş yaptıkları sırada parola yazmalılar” gibi bir yazı çıkıyor bu seçeneğin aktifliğini kaldırıyorsunuz. Ardından Windows 10 size iki kere daha şifrenizi soracak ve değişiklikleri kaydedecek artık bir daha karşınıza bu bela şifre yazma ekranı gelmeyecek.

Tags: #edge donma #windows 10 düşük hafıza #windows 10 dvd oynatma #windows 10 hata çözümü #windows 10 şifre soruyor #windows 10 yavaş açılıyor #windows 10 yazıcı

author
Author: 
Android için Messenger Lite çıktı
Android için Messenger Lite çıktı
Facebook’tan dev hizmet. Düşük internet hızına sahip
Google Allo Çıktı
Google Allo Çıktı
Google tarafından mayıs ayı içerisinde duyurulmuş olan
iOS 10 Yüklemeyin
iOS 10 Yüklemeyin
Geçtiğimiz günlerde gelen güncelleme ile birlikte ios
Instagram hesabı çalınır mı?
Instagram hesabı çalınır mı?
Sizler için hazırladığımız bu yazı da instagram

Sponsor Reklam

 1. Kenan Dinç2 sene ago

  iyiymiş bu bilmiyodum. gelsin gelsin daha güzel olur minecraftta da vardı redstone 😀

  Reply

Leave a reply "Windows 10 hataları, Windows 10 hata çözümleri"

Must read×

Top

dogalgaz tesisat

jigolositesi