Sponsor Reklam

Windows 10 güncelleme kapatma rehberi

In Yazılım

Windows 10 kullanıcılarının adeta başına bela olan otomatik güncellemeler sonunda insanları bıktırmayı başarmış durumda. Özellikle internetle haşır neşir olan insanları ve oyuncuları hayata küstürdü bu otomatik güncellemeler. Bu yazımda Windows 10 otomatik güncelleme kapatma nasıl yapılır sizlere onu anlatacağım. Uzun bir zamandır kullanmaya başladığımız Windows 10 ilk başlarda son derece kötüydü fakat tam sürümün çıkması ile birlikte Windows 10 çok daha iyi bir hal aldı ve günümüzde son derece stabil olarak çalışmakta olan bir ürün haline geldi. Windows 10 un şu an ki sürümü kullanıcıları tatmin edebilir düzeye gelmiş durumda fakat yinede bazen kullanıcılar sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sorunların başında da Windows 10 otomatik güncellemeleri yer alıyor. Eğer ki ofis ortamında veya evde birden fazla pc varsa ve bu pclerde Windows 10 kullanılıyorsa o zaman sizde fark etmişsinizdir ki zaman zaman internet hızında ciddi bir yavaşlama gözleniyor. Bulunduğunuz ortamda kimsenin download yapmamasına rağmen bu yaşanan problemin sebebi Windows 10 kullanıcısı olan pc. İnternette yaşanan yavaşlamanın nedeni ise Windows 10’un bizden habersiz bir şekilde güncellemeleri indirmeye başlaması ve bunu ruhumuzun bile duymaması. Oyun oynuyorsanız eğer ciddi ping problemleri hatta bağlantı kopması gibi sorunlar ile de karşılaşabiliyorsunuz. Bu durum bizim servis sağlayıcımızla alakalı değil tamamen microsoft’un hatası. Windows 10 Home sürümü kullanan kullanıcılara herhangi bir şekilde seçme şansı bırakmadan güncelleme gelir gelmez indirmeye başlıyor ve o andan itibaren güncelleme bitene kadar anlamsız bir şekilde internet hızımızda ciddi bir düşüş meydana geliyor. Bu durumdan kurtulmanın teknik olarak bir çözümü bulunmuyor yani Windows 10 üzerinden otomatik güncellemeleri kapatamıyoruz. Ama Windows 10 üzerinden ayarının olmaması ve kapatılamaması bu otomatik güncellemenin hiçbir şekilde kapatılamıyor olduğu anlamına da gelmiyor. Şimdi size Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır ondan bahsedelim.

Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır?

  1. Yöntem: Windows Tarifeli bağlantı seçeneği

Bu ayar windows’un bizim haberimiz yokken download yaparak bizi perişan etmesini engellemek amacı ile geliştirilmiş bir şey aslında. Mobil veriden veya herhangi bir kotalı internet kullanıyorken aktif etmemiz gereken bir özellik. Yapmanız gereken şey ise Ayarlar – Ağ ve İnternet – Gelişmiş Seçenekler adımlarını takip etmek ve ardından da Tarifeli Bağlantı seçeneğini aktif hale getirmek. Bunu aktif ettikten sonra özellikle sınırlı, düşük hızlı veya kotalı internet kullanıcıları korumak adına geliştirilmiş bir ayar. Bunu aktif ettiğiniz zaman Wi-Fi üzerinden bağlı olduğunuz zaman sizin bilgisayarınız Windows 10 otomatik güncellemelerini hiçbir şekilde aktif hale getirmeyecektir fakat bilgisayarınızı Ethetnet kablosu ile internete bağladığınız anda tekrar eski haline dönecek ve download işlemi başlayacaktır. Yani bu yöntem sadece wi-fi kullanan pclerde işe yaramaktadır.

  1. Güncellemeleri göster veya gizle özelliği

İkinci olarak anlatacağımız konu ise bu özellik. Windows 10 sadece kendi güncellemelerini indirip kurmaz bilgisayarda bulunan diğer driverları da otomatik olarak kontrol eder ve günceller. Burada gizle bölümüne girerek seçenekler arasında bulunan tikleri kaldırdığınız zaman artık otomatik olarak güncellenmeyecektir. Fakat bu kısımda ciddi driverlarda mevcut bu nedenle eğer işinize yaramayan bir güncelleme varsa kaldırın diğerlerini aktif tutun. Driverların zaman zaman güncellenmesi gerekir bu bilgisayarın performansını doğrudan etkileyecektir.

  1. Hizmetler üzerinden kapatma

Üçüncü yöntemimiz ise hizmetler bölümünden güncellemeleri kapatma oluyor. Bunun için ise yapacağınız şey Windows +R tuşlarına basarak arama ekranını aktif hale getirmek. Sonrasında ise hizmetler olarak arama gerçekleştirmek ardından gelen pencerede Windows güncellemeleri bölümüne giriyorsunuz ve burada yer alan Windows güncelleme özellikleri (yerel bilgisayar) üzerinden başlangıç türünü tıklayarak elle veya otomatik yerine devre dışı seçeneğini seçerek bilgisayarınızı yeniden başlatıyorsunuz ve güncellemeler kapanıyor. Fakat bu yönteminde %100 sonuç verdiği söylenemiyor maalesef.

Windows 10 otomatik güncellemeleri kapatmak için çeşitli yöntemleri sizlere anlattık bu yöntemleri deneyerek son derece sinir bozucu bir durum teşkil eden Windows 10 güncellemelerini pasif hale getirebiliyorsunuz. Ama belirtmekte fayda var ki güncellemeler önemli şeylerdir. Bir sistemin yada driver’in güncel bir halde olması her zaman için sizlere yarar sağlayacaktır. Özellikle bazı kritik güncellemelerin mutlaka ve mutlaka indirilmesi gerekiyor. Ama siz oyun zevkinizin ve işlerinizin bölünmemesini istiyorsanız otomatik güncellemeleri kapatabilirsiniz ve haftalık ya da aylık olarak güncellemeleri kontrol ederek birkaç saatinizi ayırıp tüm güncellemeleri indirip kurabilirsiniz.

Tags: #windows 10 güncelleme #Windows 10 güncelleme kapatma #Windows 10 güncelleme nasıl kapatılır #Windows 10 otomatik güncelleme kapatma #Windows 10 otomatik güncellemeleri #Windows güncelleme

author
Author: 
Android için Messenger Lite çıktı
Android için Messenger Lite çıktı
Facebook’tan dev hizmet. Düşük internet hızına sahip
Google Allo Çıktı
Google Allo Çıktı
Google tarafından mayıs ayı içerisinde duyurulmuş olan
iOS 10 Yüklemeyin
iOS 10 Yüklemeyin
Geçtiğimiz günlerde gelen güncelleme ile birlikte ios
Instagram hesabı çalınır mı?
Instagram hesabı çalınır mı?
Sizler için hazırladığımız bu yazı da instagram

Sponsor Reklam

Leave a reply "Windows 10 güncelleme kapatma rehberi"

Must read×

Top

dogalgaz tesisat

jigolositesi