Sponsor Reklam

Wifi Direct Nedir? Wifi Direct Nasıl Kullanılır?

In Haberler

Wifi Direct teknolojisi yakın zamanda hayatımıza giren bir teknoloji. İki telefon arasında dosya transferi işlemini son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirmemize olanak sağlayan bir teknolojidir. Peki ya bu Wifi Direct nedir ve Wifi Direct nasıl kullanılmaktadır. Akıllı telefonlarda karşımıza çıkan Wifi Direct nasıl kullanılacağına dair tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

İlk başlarda kızıl ötesi teknolojisi ile dosya transferi işlemini gerçekleştiriyorduk. Ardından da gelişen teknoloji ile birlikte Nokia 6600 cep telefonu ile birlikte hayatımıza giren ve hala da kullanılmakta olan iki cihaz arasında kablo bağlantısı gerekmeksizin dosya transferi işlemlerini gerçekleştirebildiğimiz Bluetooth teknolojisi ile karşılaşmıştık. Müzikleri videoları ve fotoğrafları halen daha bluetooth yardımı ile birbirimize gönderiyoruz. Gerçi artık whatsapp ve mail ile bu transferler daha kolay bir şekilde gerçekleştirilse de yine de bluetooth kullanan kişiler azımsanamayacak kadar fazla. Günümüzde ise bluetooth un pabucunu dama atacak olan daha hızlı ve üstelikte mobil veri paketimize de salça olmadan aktarım yapabileceğimiz bir yöntem bulunmakta.

Wifi Direct nedir

Wifi Direct iki adet cihazın wifi istemci yardımı ile birbirine bağlanarak bir ağ kurması ve bu ağ üzerinden dilediğiniz boyutta ve adette dosyanın aktarılmasına yardımcı olan bir ağdır. İlk başlarda WiFi P2P olarak bilinmekte olan bu teknoloji sonraki zamanlarda Wifi Direct adı ile anılmaya başlandı ve artık sadece direct adı ile anılıyor. İki tane WiFi destekli cihaz Wifi Direct sayesinde birbirine bağlanıyor ve kablosuz ağ kurmuş oluyoruz. Bu ağ üzerinden iki cihaz karşılıklı olarak bluetooth da olduğu gibi çeşitli veriler gönderebiliyor. Dosya gönderim esnasında uygulanan işlemlerde bulunan tek fark ise Bluetooth protokolü yerine WiFi Protokolü kullanılmakta.

Wifi Direct hızlı mı?

Kablosuz iletim şekilleri her geçen gün daha da gelişmekte. Bu gelişen teknolojiler arasında WiFi de karşımıza çıkmakta. Halihazırda WiFi AC ve WiFi AD standartları sayesinde Gigabit hızlarında kablosuz ağ hızlarına erişebilmekteyiz. Örnek vermek gerekirse WiFi AC desteği bulunan iki cihaz arasında bir veri transferi yapmak istersek ve verimizin boyutu 2 GB olduğunu varsayarsak bu verinin aktarım süresi yaklaşık olarak 1 dakika gibi bir süre tutmaktadır.

Wifi Direct Nasıl kullanılır?

Wifi Direct kullanabilmek için öncelikle Wifi Direct desteğine sahip bir cihazımızın olması gerekiyor. Ardından iki cihazın da aynı WiFi ağında bağlı olması gerekmekte. Bu durumdan da emin olduktan sonra WiFi ayarlarına giriyor ve Wifi Direct ağını açıyoruz. Wifi Direct özelliği açık cihazları aynı ağda buluyor ve birbiri ile eşleştiriyorsunuz eşleştirme işleminin ardından dosya paylaşım işlemine geçebiliyoruz. Android cihazlar için paylaşmak istediğiniz dosyayı seçiyor ve paylaşma seçeneklerinin olduğu bölüme giriyoruz. Burada Android Beam veya Bluetooth gibi bağlantı seçeneklerinin yanında Wifi Direct seçeneğini buluyoruz. Wifi Direct seçeneğini seçtikten sonra artık dosyalarınızı son derece hızlı bir şekilde birbirinize aktarabiliyorsunuz.

Wifi Direct Windows 8.1 ile birlikte Windows 10 tarafından da desteklenmekte olan bir teknoloji fakat bu özelliği kullanabilmek için üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duyulmakta. Tabi bu ihtiyaç bazı akıllı cihazlarda geçerli. Wifi Direct kullanabilmek için 3. Parti uygulamalar arıyorsanız bunları Google play store üzerinden rahatlıkla bulabilirsiniz.

Tags: #Android Beam #Bluetooth #wifi #Wifi Direct #Wifi Direct nasıl kullanılır #Wifi Direct nedir

author
Author: 
Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi
Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi
Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi Cumhurbaşkanı
AMD, 7. nesil AMD Pro işlemcileri Duyurdu
AMD, 7. nesil AMD Pro işlemcileri Duyurdu
AMD tarafından bugün yaptığı açıklama da iş
Aynı Gün Arçelik Servis Hizmeti Burada!
Aynı Gün Arçelik Servis Hizmeti Burada!
Teknoloji dünyasında her markaya yer var ancak
iPhone 7 Plus ve iPhone 7 Türkiye Çıkış Tarihi
iPhone 7 Plus ve iPhone 7 Türkiye Çıkış Tarihi
Apple’ın geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlik ile birlikte

Sponsor Reklam

Leave a reply "Wifi Direct Nedir? Wifi Direct Nasıl Kullanılır?"

Must read×

Top

jigolositesi