Sponsor Reklam

Vivaldi Tarayıcı Sonunda Çıktı

In Yazılım

Vivaldi isimli tarayıcı uzun zamandır süren beta sürümünü sonunda sonlandırdı ve kararlı sürümü ile birlikte kullanıcılara sunuldu. Google Chrome tarayıcısına rakip olarak gösterilen bu tarayıcının özelliklerine yakından bakalım. Vivaldi browser özellikleri ile chrome’u geride bırakacak gibi görülüyor.

İnternet explorer artık piyasadan yavaş yavaş kayboldu bunun nedenleri ise aşırı derecede RAM tüketimi bulunması, kararlı sürüm olmasına rağmen sürekli olarak donmalar yaşanmasıydı ve sonunda bizi bu ıstıraptan kurtaran Google chrome imdadımıza yetişmişti. Fakat chrome ne kadar güzel olursa olsun bizlere hız ve stabilite sunmasının yanı sıra internet explorer da olduğu gibi aşırı derece RAM tüketmesi ile artık kullanıcıları canından bezdirmeye başlamıştı. Şimdi ise internet tarayıcısı diye adlandırdığımız bu programlar arasında yaşanan savaşlara bir de Vivaldi eklendi. Firefox, Chrome, Opera gibi tarayıcılara rakip olmak için kolları sıvayan Vivaldi bakalım karşımıza ne gibi özelliklerle çıkıyor. Bir yıldan fazla bir süredir üzerinde çalışılan bu tarayıcı sonunda kararlı sürümü ile karşımıza çıkmış bulunmakta. Vivaldi 1.0 sürümü ile dağıtılmaya başlandı.

Vivaldi 1.0 sürümü rakip tarayıcıların sunmuş olduğu bir çok özellikten vazgeçiyor fakat internette dolaşırken daha fazlasını arzulayan kullanıcılara verimlilik açısından ve üretkenliklerini arttırabilmek açısından çok yararlı özellikler ile geliyor. Opera Software’nin kurucusu ve yöneticisi olan Jon Von Tetzchner’in içerisinde yer aldığı bir ekip tarafından geliştirilen Vivaldi bizlere ne gibi özellikler sunuyor şimdi onlara bakalım.

Vivaldi 1.0 özellikleri

Vivaldinin özelliklerini madde madde sıralayalım;

Sekme Gruplama özelliği: Vivaldi tarayıcı ile birlikte açmış olduğumuz sekmeleri birbirinin üstüne bırakarak kolay bir şekilde gruplandırabiliyoruz. Bu şekilde dağınık çalışan kişiler daha düzenli bir şekilde çalışabiliyor ve aradıklarını daha kolay, daha hızlı bir şekilde bulmalarını sağlıyor. Aynı zamanda sekmeler arasında geçiş yapacağınız zaman Vivaldi bununla ilgilide birkaç özelleştirmeyi sizlere sunmakta.

Sekme Grubu Döşeme: sekme grubunuzu döşeyebiliyorsunuz ve bu sayede de birden fazla sayfayı aynı anda görebiliyorsunuz. Çoklu sekme grupları sayesinde çoklu masaüstü gibi bir özelliğe sahip olmuş oluyorsunuz.

Oturumlar: bu özellik sayesinde tarayıcınızın yönetimi tamamen sizin elinizde oluyor. Beğendiğiniz bir sekme kümesini oturum olarak kaydediyorsunuz ve dilediğiniz zaman bu sekme grubuna anında kolay bir şekilde erişim sağlayabiliyorsunuz.

Notlar: bu özellik ise araştırma yapan ve çok hareketli kullanıcılar için süper bir özellik. Yapmanız gereken tek şey not almak istediğiniz şeyi seçmek ve not olarak kaydetmek. Vivaldi o anda hangi sayfada gezdiğinizi dahi hatırlamakta. Aynı zamanda ekran görüntüsü de almanıza imkan sağlıyor ve tam anlamı ile not almanızı sağlarken efektif bir çalışmayı da sizlere sunabiliyor.

vivaldi tarayıcı eklentileri

Hızlı komutlar: hızlı komutlar özelliği Vivaldi tarayıcısının en güzel özelliklerinden bir tanesi açık sekmelerinize, eklemiş olduğunuz sık kullanılan sayfalara, geçmişinize ayarlarınıza ve daha birçok şeye sizin belirleyeceğiniz bir komut yardımı ile erişebiliyorsunuz.

Fare hareketleri ve klavye kısa yolları: Vivaldi tarayıcısını daha da hızlı bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız o zaman bu özellik tam size göre. Fare hareketlerinizi kaydederek sizin belirleyeceğiniz bir olayı anında bir Mouse hareketi ile gerçekleştirebiliyorsunuz. Klavye kısa yolları sayesinde de yine sizin belirleyeceğiniz kombinasyonlar ile dilediğiniz eylemin gerçekleşmesini sağlıyorsunuz.

Hızlı erişim: sıklıkla kullanmış olduğunuz internet sitelerinizi ve yer imlerinize herhangi bir boş sayfa üzerinden kolayca erişmenize olanak sağlıyor. Hatta daha hızlı erişim sağlayabilmek için sekme gruplarınızı ve klasörlerinizi de bu şekilde çalıştırabiliyorsunuz.

Daha güzel yer imleri: kaydetmiş olduğunuz yer imlerinize, yer imleri paneli üzerinden, yer imleri yöneticisinden ve yer imleri araç çubuğundan bir de hızlı erişim özelliğini kullanarak çok daha hızlı bir şekilde erişebiliyorsunuz.

Web Panelleri: web sayfalarınızı Vivaldi’de bulunan yan panelde görüntüleyebiliyorsunuz. İnternette gezindiğiniz sırada yan taraftan da tweetlerinize bakmak isteyebilir, facebook üzerinden gelen bildirimleri görmek isteyebilir ve arkadaşlarınız ile sohbet etmek isteyebilirsiniz. Bu özellik sayesinde bunları kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Web panelleri özelliğinin internet tarayıcılarımızda bulunmasını istediğimiz “panik düğmesi” özelliğinden sonra gelmiş olan en iyi özellik olduğunu açık bir şekilde görüyoruz sizde kullandıktan sonra bunu anlayacaksınız.

Kişiselleştirmeler: vivaldi tarayıcısı sizinle tam uyum sağlayacak bir tarayıcıdır. Vivaldi için milyonlarca kullanıcıdan alınan geri bildirimler temel alınarak geliştirilmiş en fazla özelleştirilebilen tarayıcı olma özelliğini de elinde bulunduruyor. Buda demek oluyor ki Vivaldi’yi sizin harika ve vazgeçilemez tarayıcınız yapabilmeniz için 1 milyondan fazla faklı yöntem bulunmakta.

 

Vivaldi tarayıcısının özellikleri şimdilik bu kadar unutmayınız ki bu tarayıcı yeni çıktı ve şu anda Vivaldi 1.0 sürümü ile kullanıcılara sunulmuş durumda. Son olarak belirtelim ki Vivaldi tarayıcısı Chrome eklentilerinin birçoğunu da desteklemekte. Vivaldi tarayıcısı Google Chrome tarayıcısının en büyük rakibi olarak gösterilmekte.

Tags: #En iyi vivaldi eklentileri #Vivaldi 1.0 özellikleri #vivaldi eklentileri #Vivaldi nereden indirilir #Vivaldi tarayıcı #Vivaldi tarayıcı eklentileri #Vivaldi tarayıcı nasıl #vivaldi tarayıcı özellikleri

author
Author: 
Android için Messenger Lite çıktı
Android için Messenger Lite çıktı
Facebook’tan dev hizmet. Düşük internet hızına sahip
Google Allo Çıktı
Google Allo Çıktı
Google tarafından mayıs ayı içerisinde duyurulmuş olan
iOS 10 Yüklemeyin
iOS 10 Yüklemeyin
Geçtiğimiz günlerde gelen güncelleme ile birlikte ios
Instagram hesabı çalınır mı?
Instagram hesabı çalınır mı?
Sizler için hazırladığımız bu yazı da instagram

Sponsor Reklam

Leave a reply "Vivaldi Tarayıcı Sonunda Çıktı"

Must read×

Top

dogalgaz tesisat

jigolositesi