Sponsor Reklam

Tamamen Yerli Üretim Elektrikli Otomobil

In Otomobil

Günümüzde hızla gelişen elektrikli arabaların arasına bir tanede tamamen Türk yapımı olan araç katıldı. Geçtiğimiz gün TÜBİTAK’ın tanıtımını yaptığı yerli otomobil kamuflajlı görüntüsü ile tanıtılmıştı. Elektrikli araba denince akıllara gelen tesla motors’dan bir araç beklerken Türkler bu konuda atağa geçti ve bir elektrikli araçta Hacettepe üniversitesinden geldi.

evt-s1-elektrikli-araba1

Tepeden tırnağa yerli bir üretim olan EVT S1 isimli otomobilimiz 3 yıllık bir dev bir projeydi ve bugün aracın ilk görselleri sunulmaya başlandı. Görünüş itibari ile TÜBİTAK’ın ürettiği arabadan daha başarılı ve özgün bir yapısı bulunuyor. EVT S1 isimli elektrikli otomobil ’in teknik özellikleri de görseller ile birlikte paylaşıldı. Son derece göz dolduran bir EVT S1 özellikleri ile de dikkat çekiyor.

Spor bir tarza sahip çift kapılı özgün bir tasarıma sahip olan EVT S1 yüksek mukavemetli alüminyumdan yapılmış bir şasiye sahip. Karbon ve glass fiber ile de güçlendirilmiş bir dış gövde ile üretilecek olan EVT S1 elektrikli otomobillere meraklı olan ve bu tarz araç almayı düşünen insanları heyecanlandırmayı başardı.

EVT S1 rakiplerine oranla daha az güç tüketmektedir. Son haftalarda Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanındaki ataklarını açıkçası bizlerde hayretle takip ediyoruz. Bunlar Türkiye için son derece şaşırtıcı gelişmeler.

EVT S1 iç dizayn

Hacettepe üniversitesi rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer EVT S1 ile ilgili yaptığı açıklamalarda üniversitenin aracın üniversitenin teknokentinde üretildiğini ve tamamen yerli kaynaklar kullanılarak ürettiklerini belirtti. Rektörün açıklamalarına göre elektrikli araç Ankara – İstanbul arasını 7 liralık bir enerji tüketimi ile kat edebileceğini belirtti.

Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği tarafından geliştirilen EVT S1’in yapımında birçok öğretim üyesi de görev aldı. Araç Ankara’nın organize sanayi bölgeleri olan ostim ve ivedik organize sanayi bölgesinde üretildi.

Araç kısa sürede yüksek hızlara ulaşabiliyor ve rakiplerine nazaran daha stabil çalışan bir araç olma özelliğini taşıyor. Bununla birlikte aracın yakıt tüketimi de oldukça düşük. Rektör Prof. Dr. Murat Tuncer aracı makam aracım yapacağını belirtti. EVT S1’den 500 adet üretmek ve satışını gerçekleştirebilmek için tip onay belgesine de başvuruldu. Araç ile ilgili tüm bilgileri detaylı bir şekilde mart ayında açıklanacağı belirtildi.

90Km/s hız ile 100km’de sadece 10 kW/s enerji tüketimi yapıyor ve kilometrede sadece 4 kuruş harcıyor. Aracın ağırlığı ise 1050 kg olduğu söyleniyor. Aracın üzerindeki bataryaların 35 kW/s olduğu bilinmekte. Aracın bataryaları tam doluluk oranına 10 saatlik bir şarjın sonunda ulaşırken araçta bir de hızlı şarj özelliği bulunmakta. EVT S1 141 beygir ve maksimumda 180km/s hız yapabildiği biliniyor. Tabi 180km hızın üzerine çıkmamasının da bir nedeni var. Araç 180 km’nin üzerine çıkarta şu an için bataryalar ve diğer aksanlar zarar görebiliyor bu durumda ilerleyen zamanlarda geliştirilebilir.

EVT motor

0-100 km hıza sadece 7,5 saniyede ulaşıyor ve performansı ile de göz dolduruyor. Araç tamamen elektronik sistemlerle bezenmiş ve otomatik vitese sahip bir araç. Ön ve arka süspansiyon sisteminde çift salıncaklı bir sistem kullanılmış. Aracın bagaj hacmi ise 350 litre. Sabit olarak 90km hız ile gidildiği takdirde araç 300 km yol kat edebiliyor. Araç ile Ankara – İstanbul arası bir yolculuk yapıldığında yakıt tüketimi sadece 18 TL olacak. Ülkemizdeki petrol ürünlerinin fiyatı göz önünde bulundurulduğu zaman bedava diyebileceğimiz bir tutara seyahat etmeye başlayacağımız günler hiç uzak değil. Sırf yakıt tüketimi için bile tercih edilecek olan EVT S1 ülkede adeta heyecan yarattı. Elbette bu güzel aracın da bir bedeli var ve araç satışa çıkarsa yaklaşık olarak 50 bin dolar civarında olacağı söyleniyor. (tamamen yerli üretim olan aracın ücretini acaba neden dolar bazlı açıklamışlar açıkçası ben çok merak ettim bu durumu.)

Tags: #evt s1 #evt s1 fiyatı #evt s1 hızı #yerli elektrikli otomobil #yerli otomobil ne zaman çıkacak

author
Author: 
Model 3 Tesla Özellikleri, Fiyatı
Model 3 Tesla Özellikleri, Fiyatı
Otomotiv sektörüne hızlı bir adım atan Tesla
Otomatik Fren Sistemi Geliyor
Otomatik Fren Sistemi Geliyor
Amerika Ulaştırma Bakanlığı’nın öngörüsüne göre 2022 yılına
Tesla 90 Bin aracını geri çağırıyor
Tesla 90 Bin aracını geri çağırıyor
Günümüzde araç geri çağırmalar moda oldu. Bu
Model S Gelişmeye devam ediyor
Model S Gelişmeye devam ediyor
Tesla motors’un elektrikli modellerinden bir tanesi olan

Sponsor Reklam

Leave a reply "Tamamen Yerli Üretim Elektrikli Otomobil"

Must read×

Top

dogalgaz tesisat

jigolositesi