Sponsor Reklam

SSD Fiyatları Düşüyor

In Donanım

Mekanik disklere nazaran artık çok daha fazla tercih edilmeye başlanan SSD’ler PC kullanıcılarına mekanik disklerden daha iyi bir performans sunmakta. Son dönemlerde gelişen SSD teknolojisi ile birlikte fiyatlarında da ciddi düşüşler meydana gelmekte. Eskiden flash disklerde görmüş olduğumuz düşüşün aynısını şimdi SSD lerde görmekteyiz. PC kullanıcıları için son dönemlerde yaşanan en büyük gelişmelerden bir tanesi olan SSD’ler kullanılan sistemlerde ciddi hız artışlarına yol açmakta. Bu sayede mekanik disklere göre çok hızlı bir performans alıyoruz ve SSD kullandığımız sistemlerde işletim sistemin in açılma hızı ciddi bir şekilde artıyor ve kullandığımız diğer programlarda da ciddi bir hız artışı gözlemleyebiliyoruz.

SSD Fiyatları ciddi şekilde düştü

SSD ilk çıktığı zamanlara baktığımız zaman yeni bir teknoloji olmasından kaynaklı olarak çok pahalı fiyatlar ile karşımıza çıkıyorlardı. 2012 yılından bu yana SSD’lerin yaygınlaşması ve teknolojisinde yaşanan gelişmeler sonucunda sürekli olarak bir fiyat düşüşü gözlemledik. DRAMeXchange verilerine bakıldığı zaman MLC tabanını kullanan SSD fiyatları yılın ilk çeyreğinde %10 ile %12 arasında bir düşüş yaşarken TLC tabanını kullanan SSD Fiyatları ise %7 ile %12 arasında bir fiyat düşüşüne şahit oldu. Ülkemizde yine de bir miktar pahalı olsa da yurt dışı ssd fiyatları göz önüne alındığı zaman 128GB SSD Fiyatı şu an için 38 dolar ile 49 dolar arasında markalara göre fiyat aralıklarında satılıyor. 250GB SSD fiyatları ise yurt dışında 50 dolar ile 80 dolar arasında değişiklik gösteriyor. Fiyatlarda ki bu düşüşler iyi gibi görülse de hala HDD yani mekanik disklere göre bir hayli pahalı. GB başına düşen parayı hesapladığımız zaman HDD’ler SSD’lere göre tam 4 kat daha ucuz olarak satılıyor. Fakat performansa ve dayanıklılık gibi özelliklere bakıldığı zaman ise SSD’lerin açık ara önde olduğu görülüyor.

2016 yılından sonra 250GB SSD modelleri ve 500GB SSD modelleri yaygın olarak kullanılacağı tahmin edilmekte. Günler geçmeye devam ettikçe daha yüksek kapasiteli SSD modellerinin piyasaya çıktığını görüyoruz ve bu durumda bizlere uygun fiyatlı ssd modellerinin sinyallerini vermekte. Muhtemelen 2016 yılı mekanik disklerin sonunu getirmeye başlayacak ve ilerleyen yıllarda tamamen ortadan kalkacaklar.

Tags: #250GB SSD modelleri #500GB SSD modelleri #SSD fiyatları #ssd modelleri #uygun fiyatlı ssd modelleri

author
Author: 
Drone, Tesla’nın Aklına 120 Yıl Önce Gelmiş
Drone, Tesla’nın Aklına 120 Yıl Önce Gelmiş
Nikola Tesla ile ilgili olarak her geçen
Wi-Fi Hızınız 10 Kat Artacak
Wi-Fi Hızınız 10 Kat Artacak
Massachusetts Instıtute Of Technology (MIT) araştırmacıları tarafından
MediaTek Helio X30 10 Çekirdekli Olacak
MediaTek Helio X30 10 Çekirdekli Olacak
Cep telefoınlarında olduğu gibi işlemci üreten firmaların
Snapdragon 830 Özellikleri
Snapdragon 830 Özellikleri
Qualcomm firması boş durmayı hiç sevmiyor. Yakında

Sponsor Reklam

Leave a reply "SSD Fiyatları Düşüyor"

Must read×

Top

dogalgaz tesisat

jigolositesi