Sponsor Reklam

Otomatik Fren Sistemi Geliyor

In Otomobil

Amerika Ulaştırma Bakanlığı’nın öngörüsüne göre 2022 yılına gelinmeden 20 den fazla araç üreticisinin tüm arabalarında otomatik acil fren sistemi donanımı getirilecek ve bu donanım araçlarda standart donanım olarak sunulacak. Amerika’da birkaç tane devlet kurumunun ortak aldığı bir karar neticesinde 2022 yılına kadar tüm araçlarda otomatik fren sistemi olması gerektiği kararına vardılar.

Audi, Mazda, Porsche, Kia, Ford, Tesla, Bmw, Mercedes gibi markaların da aralarında bulunduğu 20den fazla firmanın 2022 yılına gelmeden araçlarda standart olarak otomatik fren sistemi ekleyeceği belirtildi.

AEB Nedir? AEB ne işe yarar?

AEB, Yani Auto Exposure Bracketing Türkçesi ile otonom fren sistemi, radarlarda bulunan sensörlere benzeyen kameralar kullanan bir sistemdir ve kazalara karşı önlem olarak kullanılmaktadır. Eğer sürücü herhangi bir durumda frene basmakta gecikir veya hangi nedenle olursa olsun basamazsa araba burada devreye giriyor ve kontrolü alarak frenleme işlemini gerçekleştiriyor. Bu sayede de olası bir kazanın önüne geçilmiş ya da kaza gerçekleşse dahi daha az bir hasarla bu kazadan çıkılmasına yardımcı oluyor. Şu anda birkaç tane otomobil firması AEB sistemini araçlarına eklemeye başladılar. Son derece gelişmiş bir güvenlik sistemi olmaya başlayan bu sistemi kullanan araçlara örnek verecek olursak Subaru EyeSight, Mercedes-Benz Pre-Safe ve Honda Sensing bu araçlara örnektir. Fakat şu an için ekstra özellik olarak eklenen bu özellik için 1000 dolar ücret ödemeniz gerekiyor. İlerleyen zamanlarda ise bu teknoloji araçlarda standart donanım olarak sunulacak. Bu karara imza atan kurumlar AEB teknolojisi ile alakalı olarak bazı tahminlerde bulunmaya başladılar. Bu tahminlere göre teknoloji kullanılmaya başlandıktan sonra ki 3 yıl içerisinde 28 bin kazanın ve bununla birlikte 12 bin sakatlığın da engelleneceği tahmin ediliyor.

Tags: #AEB nedir #Auto Exposure Bracketing #Otomatik Fren Sistemi #Otonom fren sistemi nedir

author
Author: 
Model 3 Tesla Özellikleri, Fiyatı
Model 3 Tesla Özellikleri, Fiyatı
Otomotiv sektörüne hızlı bir adım atan Tesla
Tesla 90 Bin aracını geri çağırıyor
Tesla 90 Bin aracını geri çağırıyor
Günümüzde araç geri çağırmalar moda oldu. Bu
Model S Gelişmeye devam ediyor
Model S Gelişmeye devam ediyor
Tesla motors’un elektrikli modellerinden bir tanesi olan
Tamamen Yerli Üretim Elektrikli Otomobil
Tamamen Yerli Üretim Elektrikli Otomobil
Günümüzde hızla gelişen elektrikli arabaların arasına bir

Sponsor Reklam

Leave a reply "Otomatik Fren Sistemi Geliyor"

Must read×

Top

dogalgaz tesisat

jigolositesi