Sponsor Reklam

NASA Hakkında 15 Bilgi

In Haberler

Dünyanın uzayda ki kolu olan NASA evren ile alakalı birçok soruya cevap arıyor. Evren hakkında birçok soruya cevap arayan NASA hakkında bilmediğimiz şeyler de var. Özellikle son zamanlarda adından sıkça bahsedilen bir kuruluş olan NASA uzayın keşfi konusunda ciddi mesailer harcıyor ve bu alanda güzel adımlar atmaya devam ediyorlar. Son zamanlarda adından bahsettiren NASA çeşitli haberler ile gündeme oturmayı başarıyor. İnsanları heyecanlandıran NASA’nın haberlerinin iç yüzüne baktığımızda meraklıları çok tatmin ettiğini söyleyemiyoruz ama genelde hayal kırıklığı yaratıyorlar. Bizde NASA ile alakalı haberlere, projelere ve çeşitli planlarına zaman zaman değiniyoruz. Herkesin ve her kurumun olduğu gibi NASA’nın da bilinmeyen veya az Bilinen özellikleri mevcut şimdi onlara değinelim ve sizi şaşırtalım.

İşte karşınızda NASA ile ilgili 15 Bilgi;

 • NASA’nın fırlatmış olduğu bir modül 1979 yılında dünyaya dönmeye karar vererek atmosfere girmişti ve atmosfere girdiği sırada yanmaya başlayarak parçalanmıştı. Bu modül Avustralya’nın bazı bölgelerine düşmüştü ve sonuç olarak Avustralya hükümeti NASA ya 400 dolarlık bir ceza ödettirmişti.
 • Bildiğiniz gibi NASA evrende yaşam koşullarına uygun bir gezegen aramakta ve bunu bulmayı amaçlamakta. Eğer bir gün bunu gerçekleştirirlerse diye NASA’da “Gezegen Koruma Birimi” adı altında bir ekip hazır olarak bekliyor.nasa hakkında ilginç bilgiler
 • NASA zamanında Yemenliler ile de davalık olmuşlardı. Bunun sebebi ise marsa bir araç indiren NASA’yı dava eden 3 Yemenli adamın Mars’ın atalarına ait olduğunu belirtmeleri ve bununla ilgili de çeşitli belgeler sunmaları.
 • NASA aya insan aleminin ilk ziyaretini gerçekleştirmişti. Bu ziyareti de uzun süre sorgulanmıştı bazı kesimler yayınlanan görüntülerin sahte olduğunu ve stüdyo da çekildiğini dile getirmişlerdi. 2006 yılında NASA tarafından yapılan açıklamada Ay’a inerken kaydettikleri görüntülerin bulunduğu kasetin üzerine başka bir görüntü kaydettiklerini belirtmiş ve aya iniş görüntülerinin artık kullanılabilecek durumda olmadığını söylemişlerdi. Bu açıklamanın ardından da NASA’nın aya inme görüntülerinin kurmaca olduğu söylentileri yeniden alevlenmiş ve NASA’nın gerçekleştirdiği bu ay görevi ile ilgili birçok kişinin güvenini kaybetmişlerdi.
 • İlginçliklerden bir tanesi de NASA 2001 yılında Asteroid 433 Eros’a bir iniş gerçekleştirmişti. Bu inişin ardından daha önce ki maddede bahsettiğimiz Yemenli adamlar gibi bir olay gerçekleşti. Orbital Development isimli bir şirket bu asteroidin kendilerine ait olduğunu belirterek NASA’dan izinsiz park yaptıkları gerekçesi ile 20 dolar’a yakın bir park ücreti istemişlerdi.
 • Uzaya gönderilecek olan astronotların uzay koşunlarında ne gibi şartlar ile karşılaşacaklarını yaptıkları uzay ortamı simülatörlerinde test ediyorlar. Havasız bir ortamda uzun süreler boyunca uyumanın insan vücudu üzerinde ne gibi etkiler bırakacağını test etmek adına uzun süreler yatakta yatacak kişileri teste sokuyorlar ve bu deneklere de ciddi miktarlarda paralar ödüyorlar.
 • Uzaylılar konusunda hep pozitif bir yaklaşımları olan NASA’nın 1991 yılında dünyanın yakınlarında bir parça keşfettiler. Bu keşfettikleri parçayı da veri tabanında “olası bir uzaylı” olarak kayıt altına aldılar.
 • 1998 yılında vizyona girmiş ve belli bir yaş grubunun kesin olarak izlemiş olduğu ve bir çok kişinin de uzaya meraklı bir hale gelmesini sağlayan armagedon isimli film NASA tarafından personellerine eğitim olarak izlettirilmekte. Bu eğitimin amacı ise personelin filmdeki tutarsızlıkları bulup bulamayacağını gözlemlemek.
 • Hava basıncı ile birlikte su fışkırtan ve herkesin bildiği, kullandığı su tabancasının mucidi olan Lonnie Johnson NASA da çalışan bir bilim adamıdır.
 • NASA’da astronot olmak da hiç kolay bir iş değil. Bir kişinin resmi olarak astronot olarak kabul görebilmesi için dünya atmosferinin dışına çıkması ve en az 80 kilometre uzaklaşması gerekmektedir.
 • NASA’nın belirttiğine göre normal bir asteroid kuşağında bulunan minarelerin dünyada yaşayan insanlara 100 milyon dolarlık bir kazanç sağlayacak değere sahip.
 • Daha önce karşımıza çıkan ve bazı sporcularda görmüş olduğumu Speedo isimli firma NASA’ya ait bir firmadır. Dünyanın en düşük sürtünmesine sahip olan mayolar üretmektedirler.
 • Bu bilgiler içerisinde en ilginç olanı ise bu madde. Teknolojide öncü bir kuruluş olan NASA’nın daha önceden uzaya gönderdikleri uzay istasyonlarında ki elektronik aksamlar oldukça eski durumdadırlar. Bir parça bozulduğunda ve yenilenmesi gerektiğinde bu parçaları tekrar üretemiyorlar ve eBay gibi internet üzerinden satış yapan sitelerden satın alıyorlar.
 • Bulunduğumuz yılda çalışmalarını mars odaklı yürüten NASA Mars’a insan gönderme çalışmalarına başlamıştı ve bu çalışmaların 2030 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.
 • Bir diğer ilginç bilgi ise NASA’nın araç montaj binası hakkında. Bu bina öyle büyük bir yerdir ki bu alanın kendisine ait hava koşulları dahi bulunmaktadır.

Tags: #ebay #nasa #nasa 15 bilgi #nasa hakkında ilginç bilgiler

author
Author: 
Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi
Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi
Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi Cumhurbaşkanı
AMD, 7. nesil AMD Pro işlemcileri Duyurdu
AMD, 7. nesil AMD Pro işlemcileri Duyurdu
AMD tarafından bugün yaptığı açıklama da iş
Aynı Gün Arçelik Servis Hizmeti Burada!
Aynı Gün Arçelik Servis Hizmeti Burada!
Teknoloji dünyasında her markaya yer var ancak
iPhone 7 Plus ve iPhone 7 Türkiye Çıkış Tarihi
iPhone 7 Plus ve iPhone 7 Türkiye Çıkış Tarihi
Apple’ın geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlik ile birlikte

Sponsor Reklam

Leave a reply "NASA Hakkında 15 Bilgi"

Must read×

Top

dogalgaz tesisat

jigolositesi