Sponsor Reklam

Microsoft Veri Merkezini su altına taşıyor

In Haberler

Microsoft, dünya üzerinde sayılı veri alanına sahip firmalar arasında yer alıyor. Bunun için verilerini bilinenin dışında bir yerde depolamaya başlayacak. Peki, Microsoft verilerini saklamak için neden su altında bir yer tercih ediyor?

Microsoft’un büyüklüğünü düşündüğümüz zaman ve yıllardır hizmet veren bir yer olduğunu düşündüğümüz zaman ellerinde bulunan verilerin büyüklüğünü tahmin etmek hiçte zor olmuyor. Facebook, Google ve Microsoft gibi devleri düşündüğümüz zaman milyarlarca kullanıcıya ulaştıklarını ve ellerinde de bu kullanıcılar ile ilgili verilerin bulunduğunu bilmekteyiz. Bu veriler çok büyük miktarlarda ve akıl almaz boyutlardadır. Bu verilerin saklandığı yerlerde özel olarak kuruluyor ve genel olarak da karada bir yerde saklanıyor. Hava ile soğutulan bu sistemlerin güvenliği hayati önem arz ediyor. Microsoft bu konuda hava ile soğutma yerine farklı ve ilginç bir yöntem deneyecek.

Denizin Altına Data Center Kurulacak

Microsoft ısınma sorunu ile alakalı olarak ürettiği çözümlerden bir tanesi için deniz altına bir data center kurmayı planlıyor. Bu projenin ismi ise Project Natick olacak. 2013 yılından beri kurulması planlanan proje geliştirme aşamasını atlattı ve artık hayata geçirileceği günü bekliyor. Projede çalışan microsoft’un bir çalışanı olan Ben Cutler; “Proje hakkında ilk fikri duyduğumda su ve elektriğin yan yana gelmemesi gerektiğini düşünmüştüm. Ancak biraz daha derinlemesine düşününce bu durumun çok daha kârlı olduğunu fark ettim.” İfadelerini kullandı. Deniz altına kurulacak veri merkezinin anlamı soğutma işleminin bedava olarak sağlanması anlamına geliyor ve bu durumda son derece karlı bir hal alıyor. Tabi bu projenin de olumsuz yönleri bulunuyor. Örnek vermek gerekirse bu sistemin çalışması için okyanusa bir şey indirilecek ve bu indirilen şeyin okyanus yaşantısını etkileyip etkilemeyeceği akıllarda bir soru işareti oluştururken bir diğer sorun ise data center’da sorun ile karşılaşıldığı zaman su altına inerek bu soruna müdahale edebilecek çalışanların olması şeklinde örneklendirilebilir.

Tags: #microsoft datacenter #Project Natick #su altı veri merkezi

author
Author: 
Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi
Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi
Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi Cumhurbaşkanı
AMD, 7. nesil AMD Pro işlemcileri Duyurdu
AMD, 7. nesil AMD Pro işlemcileri Duyurdu
AMD tarafından bugün yaptığı açıklama da iş
Aynı Gün Arçelik Servis Hizmeti Burada!
Aynı Gün Arçelik Servis Hizmeti Burada!
Teknoloji dünyasında her markaya yer var ancak
iPhone 7 Plus ve iPhone 7 Türkiye Çıkış Tarihi
iPhone 7 Plus ve iPhone 7 Türkiye Çıkış Tarihi
Apple’ın geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlik ile birlikte

Sponsor Reklam

Leave a reply "Microsoft Veri Merkezini su altına taşıyor"

Must read×

Top

dogalgaz tesisat

jigolositesi