Sponsor Reklam

İntel Kaby Lake Neler Sunacak

In Donanım

Bu yılın son aylarına doğru çıkartılması beklenen intel’in yeni işlemci ailesi Kaby Lake ismine sahip olacak. İntel Kaby Lake ailesi bizlere nasıl yenilikler sunacak ve ne gibi özelliklere sahip olacak gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Yılsonuna doğru intel’in tanıtması beklenilen yeni işlemci ailesi Kaby Lake bizlerin karşısına çıkacak şu an için yeni gelecek olan Kaby Lake mimarisine sahip işlemcilerin tüm özellikleri resmi olarak açıklanmış değil fakat intel’in bizlere duyurmuş olduğu bazı bilgiler ve bazı sızıntı haberler mevcut. İntel Kaby Lake’in özellikleri daha önce çıkan Skylake mimarisine yakın olacak. Hala güncelliğini koruyan ve son çıkan mimari olan Skylake mimarisi ile yakınlık bu nedenle gerçekleşecek fakat bazı radikal değişiklikleri de Kaby Lake mimarisinde gözlemleyebileceğiz.

En büyük ve en ciddi özellik ise Windows 7’nin desteklenmeyecek olması. Windows 10 ile birlikte tekrar bir yükselişe geçen Microsoft, Windows 8 ile birlikte kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratmıştı ve Windows 10 ile birlikte tekrar eski ihtişamlı günlerine dönmeyi başarmıştı. Ancak microsoft’un bu alanda bir korkusu da bulunuyor bu korkusu da eski işletim sistemlerinden olan Windows 7 işletim sisteminin günümüzde çok ciddi bir kesin tarafından kullanılıyor olması ve kullanan birçok kişinin de bu işletim sistemini kullanmaktan vazgeçmeyişi. Üstelik bu vazgeçmeme durumu sadece bireysel kullanıcılarda geçerli değil aynı zamanda kurumsal kullanıcılarda da gözlemleniyor. Daha önce böyle bir durumla yine karşılaşılmıştı ve insanlar Windows xp den bir türlü vazgeçememişti. Kaby Lake mimarisi ile birlik artık Windows 7 desteklenmeyecek ve eğer Kaby Lake mimarisine sahip bir işlemcide Windows 7 işletim sistemi çalıştırmayı başarırsanız güvenlik güncellemelerine sahip olmayacaksınız ve size gelebilecek her türlü saldırıya da açık olacaksınız.

Kaby Lake mimarisi özellikleri

İntel, Kaby Lake mimarisi sadece var olan Skylake mimarisinin geliştirilmiş ve iyileştirilmiş hali olmayacak. Yeni gelecek mimari ile birlikte yeni özelliklerde sunulmaya başlanacak. Gelecek olan özelliklerden bir tanesi USB 3.1 e tümleşik destek gelecek. Tümleşik desteğin geliyor olması demek eski USB standartlarına nazaran ciddi bir hız farkının yaşanması anlamına geliyor. USB 3.1’in dışında HDCP 2.2 (High – Bandwidth Digital Copy Protection) desteği de eklenecek. Kaby Lake ile birlikte intelin yeni depolama teknolojisi olan Optane de desteklenmeye başlanacak. Bu teknoloji ile birlikte bizlere daha dayanıklı depolama alanları ve daha yüksek hızlar getirecek.

Kaby Lake mimarisi daha küçük ve daha hızlı, verimli halde karşımıza çıkacak. Kaby Lake mimarisine sahip işlemciler 14 nanometre ile üretilecek. 14 nanometre insan hücresinde bulunan ribozomdan bile küçük bir boyut anlamına geliyor ve hem performan hem de verimlilik adına bu 14 nanometre son derece iyi bir durum arz ediyor. Kaby Lake mimarisinde 14 nm teknolojisi Skylake mimarisi ile paylaşıldığından Skylake’te de gördüğümüz uzun bil ömrü ile daha gelişmiş performans aynı şekilde Kaby Lake mimarisinde de karşımıza çıkıyor. Bu senenin sonlarına doğru gelecek olan Kaby Lake mimarisinin ardından 2017 yılında gelecek olan Cannonlake mimarisi ise 10 nm ile karşımıza çıkacak ve verimlilik artacak güç tüketimi azalacak. Bunlarla birlikte birçok farklı destekte Cannonlake ile bizlere sunulacak.

Tags: #cannonlake #cannonlake nedir #kaby lake #kaby lake mimarisi #kaby lake nedir #kaby lake özellikleri #skylake #skylake nedir #syklake mimarisi #usb 3.1 #USB Type-C

author
Author: 
Drone, Tesla’nın Aklına 120 Yıl Önce Gelmiş
Drone, Tesla’nın Aklına 120 Yıl Önce Gelmiş
Nikola Tesla ile ilgili olarak her geçen
Wi-Fi Hızınız 10 Kat Artacak
Wi-Fi Hızınız 10 Kat Artacak
Massachusetts Instıtute Of Technology (MIT) araştırmacıları tarafından
MediaTek Helio X30 10 Çekirdekli Olacak
MediaTek Helio X30 10 Çekirdekli Olacak
Cep telefoınlarında olduğu gibi işlemci üreten firmaların
Snapdragon 830 Özellikleri
Snapdragon 830 Özellikleri
Qualcomm firması boş durmayı hiç sevmiyor. Yakında

Sponsor Reklam

Leave a reply "İntel Kaby Lake Neler Sunacak"

Must read×

Top

jigolositesi