Sponsor Reklam

İlginç Istakoz Pişirme | Japon Mutfağı | Teppanyaki


Teppanyaki nedir?
Teppanyaki, Japon mutfağında kullanılmakta olan ve yemek pişirmek için tercih edilen bir çeşit döküm tavadır. Teppanyaki demir tabak anlamına gelen teppan kelimesinden ve ızgaralınmış ve az bir yağda pişirilmiş anlamına gelen yaki kelimelerinin bir araya gelmesi ile üretilmiş bir kelimedir. Teppanyaki de pişirilen yiyecekler genelde et, karides, okonomiyaki, yakisoba, tavuk ve monjayaki dir. Günümüzde Teppanyaki ızgaraları propan gazı ile ısıtılmaktadır. Düz yüzeyli bir ızgaradır ve Teppanyaki restoranlarında pişirme işlemi genelde müşterilerin masalarında gerçekleştirilir ve anında servis edilir.
Videoda da gördüğünüz gibi Japon aşçı ıstakozu Teppanyaki tezgâhında pişirmektedir. Bu tezgâha koyduğu ıstakozu özenle ısıttıktan sonra bacaklarını ayırıyor ve çeşitli aletler yardımı ile ıstakozun etini kabuğundan ayırarak bu şekilde pişirmeye devam ediyor. Pişen ıstakozu daha sonra masada bulunan müşterilerin tabaklarına anında servis ediyor.
Istakoz denizde yaşayan bir kabuklu cinsidir. Istakozların renklerine göre türleri ayrılmaktadır. Mavinin çeşitli tonları yeşil ve kahverengi renkler şeklinde görülebilmektedir. Boyları ise ortalama olarak 30 -35 cm şeklinde değişiklik gösterir kilo olarak ise 4  – 5 kilo kadar bir kiloya sahiptirler. Dünyanın çeşitli bölgelerinde çıkartılan ıstakozlar ülkemizde ise Marmara denizinde boğazlarda ve ege denizinde bulunabilmektedir. Lezzet olarak çok lezzetli olmakla birlikte bir o kadar da pahalı bir deniz mahsulüdür. Istakoz pişirilirken genelde haşlama yöntemi tercih edilmelidir. Bunun nedeni ise canlı ıstakozun ani bir ölüm gerçekleştirmesi gerekmesindendir yoksa suyun dışında kalan ıstakoz salgıladığı bir salgı nedeni ile etini yenilmez hale getirebilir ve çeşitli zehirlenmelere yol açabilir.

————————————————————

What Teppanyaki?

Teppanyaki, which is used in Japanese cuisine and is a kind of preferred casting pans for cooking. Teppanyaki grill and the iron plate was teppan, which means word and cooked in less oil means a word from or produced by a combination of the words.

Teppanyaki well cooked food usually meat, shrimp, okonomiyaki, yakisoba, chicken and monjaya that is. Today Teppanyaki grills is heated with propane gas. Flat surface is a grill and cooking in Teppanyaki restaurant is usually carried out at customers’ tables and are served immediately.
Japanese cook lobster as you can se
e in the video is cooking in the teppanyaki counter. This workbench put the lobster dedicates his legs after heating and carefully separated from the flesh of the lobster shells with the help of various tools continue to cook in this manner. Then cooked lobster dish is served immediately to the customer in the table.
Lobster is a crustacean species living in the sea. types are divided according to the color of the lobster. It can be seen in various shades of blue green and brown colors. The size of an average 30 -35 cm and weight vary as the 4 – 5 have a weight much weight. The world’s lobsters are issued in various regions of our country can be found in the throat of the sea of Marmara and the Aegean Sea. that much more expensive, but very tasty as a seafood flavor. Boiled lobster is cooked should generally preferred method. The reason can make of the sudden death of the need to perform a live lobster mAsIndAndIr or secreted out of the water remaining undefeated lobster meat with a secretion of a variety of causes and can lead to poisoning.

author
Author: 
Dünyanın En iğrenç Böcek Yemekleri
Dünyanın En iğrenç Böcek Yemekleri
Çin, Bangkok, Tayland, filipinler, Japonya, Hindistan gibi
Çileğin Başına Gelenlere İnanamayacaksınız
Çileğin Başına Gelenlere İnanamayacaksınız
Bu videomuzda farklı bir çalışma ile karışınızdayız.
Deniz Kulağı Yiyorlar
Deniz Kulağı Yiyorlar
Bu videomuz biraz kolaj niteliğinde. Öncelikle videoda
Mürekkep Balığı Renk Değiştiriyor
Mürekkep Balığı Renk Değiştiriyor
  Adam denizden yeni çıkarttıkları mürekkep balıklarını

Sponsor Reklam

Leave a reply "İlginç Istakoz Pişirme | Japon Mutfağı | Teppanyaki"

Must read×

Top

dogalgaz tesisat

jigolositesi