Sponsor Reklam

Drone, Tesla’nın Aklına 120 Yıl Önce Gelmiş

In Donanım

Nikola Tesla ile ilgili olarak her geçen gün yepyeni bir şeyler öğrenmeye devam etmekteyiz. Dahi bir bilim insanı olan Nikola Tesla bundan 120 yıl önce drone yapmayı düşünmüş üstelik bu teknolojinin son derece ölümcül tehlikeleri de yanında getireceğini de söylemiş.

Sırp bilim insanı Nikola Tesla’nın dünyaya kazandırdığı ve kazandırmadığı binlerce şey bulunmakta ve bunlar sayesinde bilim dünyasına damgasını vurmayı başarmış bir insan. Western Union’da Tomas Alva Edison ile sıkı rekabetini herkes biliyor ve bu rekabetin haricinde patentini almış olduğu ve hiç patent başvurusu yapmadığı milyonlarca buluşu olduğu iddia ediliyor üstelik bu buluşlarını insanlığın hizmetine bıraktığı ifade edilmekte. Nikola Tesla yıllar önce ölmesine rağmen her geçen gün Tesla ile ilgili yep yeni bilgiler gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

Peki, siz günümüzde ki insansız hava araçlarının da ilk başta Nikola Tesla tarafından ortaya atıldığını biliyor musunuz? Nikola Tesla 1898 yılında, günümüzde drone olarak adlandırılan insansız hava aracı fikrini ortaya atmıştı fakat teknoloji yanlış ellere geçerse çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirtmiş. Bu teknoloji yanlış ellere geçerse ölümcül düzeylere ulaşabilecek sonuçları da beraberinde getireceğini söylemiş.

İnsansız hava araçları ölümcül sonuçlar doğurabilir

Tesla 1898 yılında insansız hava aracının prototipini geliştirmiş ve buna da patent almıştı. Herhangi bir elektrik enerjisine sahip iletkene veya kabloya bağlanmadan çalışmakta olan bir alet tasarlamıştı. Bu alet günümüzde drone dediğimiz insansız hava araçlarına çok benziyor. Bildiğiniz gibi tesla’nın geliştirdiği şeylerin hemen hemen hepsi o günün teknolojisi ile karşılaştırıldığı zaman son derece ilerdeydi. Prototipini hazırladığı bu drone da yine o günün teknolojisinin kat kat üzerinde bir teknolojiydi. Tesla, geliştirdiği drone ile toprak, atmosfer ve su dalgalarının yaratmasını planladığı radyasyon sayesinde enerjinin etkin menzil içerisinde kalacağını ve eğer bu olursa cihazın çalışabileceğini ortaya atmıştı. Tesla, bahsi geçen bu radyo dalgalarının bir iletken üzerinden gitmediğini fakat boşlukta düz çizgiler halinde ilerleyebilen elektriksel salınımlar olduğunu söylüyordu. “Method Of And Apparatus For Controlling Mechanism Of Moving Vessels Or Vehicles” şeklinde isimlendirilen bir patent içerisinde tesla’nın bu teknoloji hakkında ki görüşleri de bulunmakta. Tesla insansız hava aracının kötü kişilerin eline geçmesi halinde çok farklı amaçlarda kullanılabileceğini ve sonuçlarının kötü olacağını hatta birçok kişiyi ölüme sürükleyeceği konusunda ki bilgileri de bizlere söylüyor.

Tags: #drone #drone icadı #drone tesla #nikola tesla

author
Author: 
Wi-Fi Hızınız 10 Kat Artacak
Wi-Fi Hızınız 10 Kat Artacak
Massachusetts Instıtute Of Technology (MIT) araştırmacıları tarafından
MediaTek Helio X30 10 Çekirdekli Olacak
MediaTek Helio X30 10 Çekirdekli Olacak
Cep telefoınlarında olduğu gibi işlemci üreten firmaların
Snapdragon 830 Özellikleri
Snapdragon 830 Özellikleri
Qualcomm firması boş durmayı hiç sevmiyor. Yakında
MSi GTX 1070 özellikleri, fiyatı
MSi GTX 1070 özellikleri, fiyatı
Nvidia tarafından geliştirilmiş olan GeForce GTX 1070

Sponsor Reklam

Leave a reply "Drone, Tesla’nın Aklına 120 Yıl Önce Gelmiş"

Must read×

Top

dogalgaz tesisat

jigolositesi