Sponsor Reklam

CTB-Locker Virüsü nedir

In Yazılım

İnternet ortamında yeni bir dosya şifreleyen yazılım ortaya çıktı. Fakat bu yazılımın daha önmce karşımıza çıkanlardan daha farklı bir yapıda olduğu görülmekte. CTB-Locker virüsü nedir, CTB-Locker nasıl silinir, CTB-Locker nasıl kurtulunur gibi detayları bu makalede bulabilirsiniz.

Geçmiş yıllar içerisinde çok yaygın olarak karşılaşmış olduğumuz şifreleme tarzında virüsler ile karşılaşmıştık. Bu zararlı yazılımlar bulaian bilgisayarda bulunan tüm verileri şifreliyor ve şifrelemenin ardından da mağdur kullanıcıdan kurtulabilmesine karşılık olarak para talep ediyorlar. TheHackerNews isimli bir sitenin yaptığı haberde görülüyor ki güvenlik araştırmacıları CTB-Locker ismine sahip zararlı yazılımın güncellendiğini ve yeni bir türünün keşfedildiği açıklandı. Bu yeni virüs önceki nesile ait olan dosya şifreleme virüslerine göre çok daha teklikeli bir hal aldığı söyleniyor. Aynı çalışma prensibine sahip olan bu virüslerin CTB-Locker isimli virüsten en büyük farkı ise web sitelerine kendisini yerleştiriyor ve internet sitesine giren kullanıcılara haberleri dahi olmadan bulaşabiliyor. Bu yeni virüs bilgisayara bulaştıktan sonra 256 bit AES şifreleme algoritması sayesinde dosyalarınızı şifreliyor ve bu şifreyi çözebilmeniz için sizden tam 0,4 BitCoin ücret talep ediyorlar. Düşük bir meblağ gibi görünse de 0.4 BitCoin tl olarak yaklaşık 510 TL gibi bir paraya tekabül ediyor.

CTB-Locker nasıl silinir sorusunun cevabı da burada gizli. Bu ücreti zararlı yazılımın sahibine gönderdiğiniz taktirde size şifrelemeyi çözebilmesi için bir kod gönderiyor ve bu kodu da açabilmeniz için gerekli olan programı email olarak sizlere gönderiyor. Fakat belirtelim ki eğer ödeme yaparken bir terslik yaşarsanız veya ödemeyi iptal ederseniz ödemeniz gereken tutarı iki katına çıkartıyorlar.

CTB-Locker web sitelerine nasıl bulaşır?

Bu virüs internet sitelerine doğrudan erişmiyor ve daha mantıklı bir yöntem ile yayılıyor. Hosting firmasına sızan virüs bu servis sağlayıcısının barındırmış olduğu tüm internet sitelerine kendisini kolay bir şekilde kopyalıyor. Bu virüs bilgisayarınıza bulaşırsa yapacağınız pek bir şey bulunmuyor. Bu zararlı yazılımdan kurtulmanın ücret ödemek dışında başka bir kurtuluş yolu bulunmuyor. Fakat bulaşmaması için önlemler alabilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise girdiğiniz internet sitesine dikkat etmeniz ve kullandığınız tarayıcının güncel olması ile birlikte kaliteli bir antivirüs programı kullanmak. Bunlara uyarak size bulaşmasının önüne geçebilme şansınız bulunuyor.

Tags: #ctb locker nedir #CTB-Locker nasıl kurtulunur #CTB-Locker nasıl silinir #CTB-Locker virüsü nedir

author
Author: 
Android için Messenger Lite çıktı
Android için Messenger Lite çıktı
Facebook’tan dev hizmet. Düşük internet hızına sahip
Google Allo Çıktı
Google Allo Çıktı
Google tarafından mayıs ayı içerisinde duyurulmuş olan
iOS 10 Yüklemeyin
iOS 10 Yüklemeyin
Geçtiğimiz günlerde gelen güncelleme ile birlikte ios
Instagram hesabı çalınır mı?
Instagram hesabı çalınır mı?
Sizler için hazırladığımız bu yazı da instagram

Sponsor Reklam

Leave a reply "CTB-Locker Virüsü nedir"

Must read×

Top

dogalgaz tesisat

jigolositesi