Sponsor Reklam

BTK’dan Sosyal Medya Kullanıcılarına Uyarı Geldi

BTK yani bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu, dün gece İstanbul Atatürk havalimanı’nda düzenlenen terör saldırısı ile alakalı olarak paylaşımda bulunan ve bulunmayı düşünenleri uyardı. BTK bu kişiler hakkında çeşitli yaptırımlar uygulayacağını dile getirdi.

Başınız yansın istemiyorsanız yaptığınız paylaşımlara dikkat etmenizi öneririz. Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Brüksel de bir havalimanında bombalı saldırı düzenlenmişti ve birkaç fotoğraf hakkında sosyal medyada fotoğraf paylaşılmamıştı. Bu durum sansür ile alakalı değil tamamen o bölgede yaşayan insanların bilinçli insanlar olmasından dolayı gerçekleşmişti.

BTK dün gece düzenlenen İstanbul atatük havalimanı’nda düzenlenen terör saldırısı ile alakalı sosyal medya üzerinden saldırıyla görsel ve video paylaşan kişilere uyarılarda bulundu. BTK tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, terör saldırısıyla alakalı olarak Bakırköy 3. Sulh ve ceza hakimliği tarafından getirilen yayın yasağına vurgu yapıldı ve vatandaşların sosyal medya ortamlarından terör saldırısına yönelik paylaşımlarına dikkat etmesi ve buna göre davranması gerektiğini söyledi.

Atatürk havalimanı’nda düzenlenen bombalı saldırı neticesinde 36 vatandaşımız hayatını kaybettiği, 6sı ağır yaralı olmak üzere 147 vatandaşımız da yaralandığı saldırıyla alakalı olarak paylaşımlar yapan kişiler hakkında “teröre hizmet” suçundan dava açılabileceği bildirildi.

Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu BTK tarafından yayınlanan açıklamaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

“28/06/2016 günü düzenlenen, masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan ve ülkemizin birlik ve huzurunu hedef alan terör saldırısı sonrası sosyal medya üzerinden saldırı anına ve saldırı mağdurlarına ait çeşitli görüntüler paylaşılmaktadır.

Mahkeme kararı ile hakkında yayın yasağı da getirilen söz konusu görüntülere ilişkin paylaşımlar yoluyla menfur terör saldırısının amacına bilerek veya bilmeyerek hizmet edildiği değerlendirilmektedir.

Bu itibarla, internette ve özellikle sosyal medyada yapılan ve hukuki sorumluluğu bulunan bu tür paylaşımlar (tweet, retweet vb.) konusunda vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi beklenmektedir.

Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunmaktadır.

Söz konusu görüntüleri yayınlayarak veya paylaşarak terörizmin amacına hizmet edenler hakkında, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasına ilişkin mevzuat kapsamında ilgili kurumlar nezdinde her türlü yasal incelemenin takipçisi olunacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Tags: #atatürk havalimanı #atatürk havalimanı terör saldırısı #atatürk havalimanı yayın yasağı #facebook kapatıldı #twitter kapatıldı #yayın yasağı

author
Author: 
Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi
Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi
Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi Cumhurbaşkanı
AMD, 7. nesil AMD Pro işlemcileri Duyurdu
AMD, 7. nesil AMD Pro işlemcileri Duyurdu
AMD tarafından bugün yaptığı açıklama da iş
Aynı Gün Arçelik Servis Hizmeti Burada!
Aynı Gün Arçelik Servis Hizmeti Burada!
Teknoloji dünyasında her markaya yer var ancak
iPhone 7 Plus ve iPhone 7 Türkiye Çıkış Tarihi
iPhone 7 Plus ve iPhone 7 Türkiye Çıkış Tarihi
Apple’ın geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlik ile birlikte

Sponsor Reklam

Leave a reply "BTK’dan Sosyal Medya Kullanıcılarına Uyarı Geldi"

Must read×

Top

dogalgaz tesisat

jigolositesi