Sponsor Reklam

Asus Anakart Bios Güncelleme

In Yazılım

Yeni nesil anakartlarda kullanılan uefi bioslar kullanıcılara artık kolay kullanım özelliği ve kolay bir arayüz sunuyor. Bu yazımızda sizlere yeni nesil asus anakartların bios güncellemesinin nasıl yapılacağını anlatacağız ve bios güncellemesi yaparken asus ez flash 3 bios güncellemesi hakkında bilgi vereceğiz. Bilgisayarlar hayatımıza girdiği ilk zamanlarda klasik mavi ekran olan bios kullanıyorduk. Bu bios’u güncellemek son derece zor, zahmetli ve karmaşık bir uygulamaydı. Bu nedenle birçok kişi hem zor olmasından hem de korktuğundan bios güncellemelerini yapmaktan çekiniyordu. Bu işlemde ilk başlarda disketler yardımı ile yapılabiliyordu ve çok büyük bir sorun teşkil ediyordu. Bilgisayar bilgisi olan kişiler yıllarda kullanıcıları korkuttular ve bu iş üzerinden ekmek yemeye başladılar. Disket ile bios güncelleme işlemi çok zor ve zahmetli olmasının yanında büyük risklerde barındırıyordu fakat disket ile bios güncelleme işleri yaklaşık olarak 10 yıldır tarihin derin sayfalarına gömüldü. USB portları pcde yaygınlaşmasının ardından bios güncelleme işlemlerini artık kolay bir şekilde flash bellek kullanarak yapabiliyoruz. Asus anakart bios güncellemesi yapmak da bu anlamda kolay bir hal alıyor. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte artık anakartlar üzerinden çift bios yongaları bulunmakta. Anakart üzerine 24 pin güç bağlantısı yapılmış haldeyken dahi bios yongasını programlayabilen sistemler yardımı ile bios güncellemesi yapabiliyoruz. Üstelik bu güncellemeler artık riskli bir iş olmaktan da çıkmış durumda. Birde buna anakart üreticilerinin geliştirdiği kolay kullanıma sahip arayüzlerde eklenince artık her kullanıcı evinde rahatlıkla bios güncellemesi yapabilir hale geliyor. Asus ez flash 3 teknolojisi de bu örneklerden bir tanesi. Ez Flash 3 yardımı ile usb bellek kullanarak, internet üzerinden veya sabit diskinizin üzerinden direkt olarak bios güncellemesi yapmak da mümkün kılınıyor. Hazırladığım bu kısa ve anlaşılır rehberi takip ederek siz de ez flash 3 kullanarak usb bellek üzerinden bios güncellemesi yapmayı anlatacağım.

Msi anakart sahibiyseniz daha önce hazırladığımız msi anakart bios güncelleme ile alakalı konumuza aşağıdaki linki takip ederek ulaşabilirsiniz.

Asus Ez Flash 3 kullanarak bios nasıl güncellenir?

Öncelikle bir bilgisayardan asus’un sitesine giriyor ve oradan anakartımızın modelini buluyor ve destek sekmesi altında bulunan bölümden bios güncellemesi için gerekli dosyanın son sürümünü ediniyoruz. Bios güncellemesinde kullanacağımız dosyanın isminde herhangi bir değişiklik yapmadan direk olarak usb belleğimizin içerisine atıyoruz. Ana dizine atmaya dikkat edin herhangi bir klasörün içerisinde bulunmasın aksi taktirde güncelleme işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Sonrasında ise bütün bağlantıları yapılmış olan sistemimizi açıyor ve F8 tuşu ile bios’a giriyoruz. Her anakart markasının biosa giriş tuşu değişiklik gösteriyor fakat asus anakart bios tuşu f8 olarak belirlenmiş.

Bios’a giriş yaptıktan sonra F7 tuşuna basıyoruz veya sağ alt bölümde bulunan advanced mode bölümüne tıklıyoruz.

Advanced mode bölümüne girdiğimiz zaman ilk olarak main sekmesi karşılıyor bizi sekmenin sonunda Tool sekmesi var ve oraya tıklıyoruz.

Sonrasında altında açılan bölümde EZ Flash 3 Utiliy uygulamasını çalıştıyoruz. Uygulama bize iki seçenek sunuyor. Bunlardan bir tanesi by USB diğeri ise by Internet biz usb olanı tıklıyoruz ve next diyoruz.

Gelen ekranda usb diskimizi seçiyoruz ve içindeki dosyaları görüyoruz.

Daha önceden indirmiş olduğumuz anakartın sürümüne uygun bios güncelleme dosyasını seçiyoruz. (*.cap uzantılı bir dosyadır.)

Sonrasında sistem bize dosyayı okumak isteyip istemediğimizi soruyor ve yes diyoruz. Dosyanın okunduğunu ve işlemi başlatıp başlatmayacağını soruyor ona da yes diyoruz ve alt kısımda işlemin yürütüldüğüne dair bir bar beliriyor onun dolmasını bekliyoruz. Bu sırada bilgisayarı kesinlikle kapatmayın veya reset atmayın. Bu bar dolduğu zaman sistem yeniden başlatılacak ve bios güncellemesinin ikinci aşamasına geçilecek. Bu işlem sürdüğü sırada da bilgisayara reset atmayın ve bilgisayarı kapatmayın sabırla beklemeniz gerekiyor. Bu işlem devam ederken bilgisayarınız birkaç defa yeniden başlayacaktır sonrasında tekrar bios’a girecek ve size güncellemenin başlayacağını belirtiyor.

Sonra tekrar advanced mode üzerinden tool sekmesine geliyor ve ez flash 3 utility uygulamasını açıyor ve usb ile güncellemeyi seçtikten sonra usb belleğimizi seçiyor ve tekrar bios güncellemesinde kullanacağımız dosyayı seçiyoruz. İki kere soru soracak ikisine de yes cevabını veriyoruz. Bios güncellemesi başlıyor ve kısa bir süre içerisinde güncelleme işlemi tamamlanıyor.

Bilgisayar açıldığı zaman bios ayarlarınız sıfırlandığından dolayı F1 tuşuna basarak biosa girmeniz söylenecek. Giriş yapıp gerekli ayarları tamamladıktan sonra artık güncel bir bios sürümü ile hayatımıza devam edebiliyoruz.

Biraz karmaşık gibi görülse de çok kolay ve zahmetsiz bir sistem yaptığınız zaman sizlerde anlayacaksınız. Asus Ez flash 3 bios güncelleme sanıldığının aksine son derece kolay bir işlem.

Uyarı: Bios güncellemesi esnasında bilgisayarı kapatmayınız, bilgisayara reset atmayınız ve mümkünse elektrik kesintisi yaşanmayacağına emin olduğunuz bir an yapınız. Eğer bir problem ile karşılaşırsanız direk üretici firma ile görüşüp anakartınızı garantiye gönderebilirsiniz. Bios güncellemelerinden doğan sorunlara üretici firmaların bazıları garanti desteği sunmaktadır.

Tags: #Asus anakart bios tuşu #asus bios güncelleme #bios güncelleme elektrik gitti #bios güncelleme nasıl yapılır #bios güncelleme ne işe yarar #bios güncellerken bilgisayar kapandı #Ez flash 3 bios güncelleme

author
Author: 
Android için Messenger Lite çıktı
Android için Messenger Lite çıktı
Facebook’tan dev hizmet. Düşük internet hızına sahip
Google Allo Çıktı
Google Allo Çıktı
Google tarafından mayıs ayı içerisinde duyurulmuş olan
iOS 10 Yüklemeyin
iOS 10 Yüklemeyin
Geçtiğimiz günlerde gelen güncelleme ile birlikte ios
Instagram hesabı çalınır mı?
Instagram hesabı çalınır mı?
Sizler için hazırladığımız bu yazı da instagram

Sponsor Reklam

  1. MSI Anakart Bios Güncelleme | Tekno Sucuk2 sene ago

    […] Asus Anakart Bios Güncelleme […]

    Reply

Leave a reply "Asus Anakart Bios Güncelleme"

Must read×

Top

dogalgaz tesisat

jigolositesi