Sponsor Reklam

AİHM Youtube ile İlgili Kararını Verdi

In Haberler

Geçtiğimiz senelerde youtube’a Türkiye’den erişim engellenmişti ve bu engelleme uzunca bir süre devam etmişti bu durumu hatırladığınızı düşünüyorum. Ardından üç akademisyen Türkiye’de yaşanan bu olumsuzluğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşımıştı. Mahkeme uzunca bir süre devam etti ve sonunda karar bugün açıklandı.

2008 yılında meydana gelen bu olayı biraz hatırlatalım size. Youtube’a yüklenen Atatürk’e hakaret içerikli bir video nedeni ile dünyada kabul görmüş en büyük video paylaşım sitesine olan erişim engellenmişti. Bu yasak 30 Ekim 2010 yılına kadar devam etti 2 sene süren bu engelleme sonunda kaldırılmıştı ve insanlar youtube’a girmeye tekrar başlamışlardı. Bu durumun insan haklarına aykırı olduğunu düşünen 3 akademisyen mahkemeye başvurmuşlardı ve açılan davadan olumlu bir sonuç elde edememişlerdi bunun üzerine üç akademisyen konuyu Avrupa insan hakları mahkemesine taşıdılar.

Davanın açılma nedeninden bahsedecek olursak. Sadece bir içerik yüzünden bir sitemin tamamına erişimin engellenmesiydi. İnsanların iletişimlerinin önemli bir kısmını teknoloji ile gerçekleştirdiği bu devirde kişilerin bilgi, fikir alma ve yayma haklarına engel olması nedeni ile bu dava açılmıştı. AİHM’ye açılan dava yıllarca sürdü ve sonunda bugün karara bağlandı.aihm youtube engelleme

Mahkemenin aldığı karar ise Türkiye’nin Avrupa insan hakları sözleşmesinin 10. Maddesini ihlal ettiğiydi.  Bunun üzerine davayı açan akademisyenlerden bir tanesi çıkan sonucun 5651 sayılı kanunun 8. Maddesi ile alakalı çıkan bu kararın yargıçlara götürülmesi gerektiğini belirtti.

Tags: #avrupa insan hakları mahkemesi #avrupa insan hakları mahkemesi youtube kararı #youtube aihm #youtube engellendi #youtube kapatılma kararı #youtube mahkeme kararı #youtube yasağı

author
Author: 
Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi
Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi
Google Drive ve Dropbox’a Erişim Engellendi Cumhurbaşkanı
AMD, 7. nesil AMD Pro işlemcileri Duyurdu
AMD, 7. nesil AMD Pro işlemcileri Duyurdu
AMD tarafından bugün yaptığı açıklama da iş
Aynı Gün Arçelik Servis Hizmeti Burada!
Aynı Gün Arçelik Servis Hizmeti Burada!
Teknoloji dünyasında her markaya yer var ancak
iPhone 7 Plus ve iPhone 7 Türkiye Çıkış Tarihi
iPhone 7 Plus ve iPhone 7 Türkiye Çıkış Tarihi
Apple’ın geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlik ile birlikte

Sponsor Reklam

Leave a reply "AİHM Youtube ile İlgili Kararını Verdi"

Must read×

Top

dogalgaz tesisat

jigolositesi